4 268 000,00 zł
na realizację projektów wybranych w 2025 roku!
  

 Zadbaj o Konin ! Zgłoś pomysł  i zagłosuj !   

Kalendarz Działań na 2025 rok

Jak wygląda to w czasie

Zdjęcie: Roman Kulig

MAPA 

Zrealizowanych Projektów

181 zrealizowanych projektów na terenie całego miasta.

Warto brać z nich przykład !

Wnioskodawcy pomysłów do KBO   

Alina Pulcer

   prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia
" Koniński Budżet Obywatelski daje możliwość realizacji pomysłów i projektów, które przynoszą mieszkańcom niewymierne korzyści, miedzy innymi takie jak: edukacja zdrowotna czy poprawa kondycji.
Głosujący, oceniają projekty, wskazują swoje i najbliższych potrzeby społeczne. Zgłaszane pomysły to często wizjonerskie spojrzenie w przyszłość, które daje mieszkańcom Konina możliwość życia w piękniejszym i przyjaznym jej mieszkańcom mieście." 

Anna Żabińska

mieszkanka Starego Konina
" Cieszy mnie fakt, że wielu mieszkańców Konina zagłosowało na moje wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa przejść dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 15. Dla nas rodziców, mieszkańców Konina, liczy się bezpieczeństwo naszych dzieci. Chcemy, aby dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły. To dzięki Państwa głosom tak też będzie, gdyż modernizacja przejść przy szkołach poprawi bezpieczeństwo dzieci. W Starym Koninie przy Przedszkolu nr 4 powstanie Naukowo-Sensoryczny Park Doświadczeń, również dzięki Państwa głosom na mój wniosek. Park Doświadczeń  skierowany jest dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. To 9 certyfikowanych urządzeń, które uczą przez zabawę, stymulują rozwój dziecka, pobudzają kreatywność i logiczne myślenie. Dla dzieci to świetna zabawa w ruchu, na świeżym powietrzu, pozwalająca na integrację społeczną. Moje kolejne wnioski nadal dotyczyć będą Starego Konina i liczę na wsparcie mieszkańców tej części miasta."

Renata Soboń

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koninie 
" Środki uzyskane z KBO stanowią wsparcie działań i pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Koninie. Dzięki zaangażowaniu, współpracy , połączyły się w osiągnięciu wspólnego celu środowiska nauczycieli , uczniów i ich rodziców oraz wielu, wielu osób bezpośrednio na co dzień nie związanych z naszą placówką . Jesteśmy ogromnie wdzięczni , całym sercem dziękując i zapraszając do dalszej współpracy . „Pomóżmy dzieciom , by każde z nich stało się tym , kim stać się może” Janusz Korczak. "

Małgorzata Werhun-Popiołek

architekt krajobrazu
" Bardzo mi miło, że mieszkańcy Konina docenili mój pomysł na stworzenie Nadwarciańskiej Strefy Edukacji Przyrodniczej.  Obszary  położone w Dolinie Warty są atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo. Ich atuty  nie zawsze były doceniane przez władze oraz mieszkańców miasta. Inwestycja objęła teren ogrodu przy Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego  oraz wzdłuż ścieżki spacerowej położonej nad Wartą, u podnóża skarpy osiedla Glinka. Stworzenie strefy o charakterze edukacyjnym podkreśliło rangę obszaru. Zbudowana została altana pokryta  zielonym dachem . Wykonano nowe nasadzenia o charakterze biocenotycznym. Zamontowano tablice edukacyjne, ławki, budki lęgowe, hotel dla owadów. Fundusze pochodzące z KBO zachęcają  do podjęcia inicjatyw wykraczających poza zwykłe, stereotypowe działania w przestrzeni miejskiej. Pobudzają kreatywność , budują postawy obywatelskie mieszkańców."

Joanna Sznajder 

  Konińskie Stowarzyszenie 
Rolkarskie "SkateKon"
"Jest mi bardzo miło, że mieszkańcy Konina w głosowaniu docenili mój projekt, dzięki czemu mamy dzisiaj o jedną więcej otwartą i darmową atrakcję dla najmłodszych jaką jest mini zjazd linowy w parku 700- lecia.  A wszystko to dzięki budżetowi obywatelskiemu.  Uważam, że KBO świetnie wpływa na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i powoduje, że mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.  Dzięki czemu stają się odpowiedzialni za rozwój miasta."

Piotr Pęcherski

PTTK i przewodniczący 
KRDPP II-giej kadencji 
" KBO to szansa na to by zrealizować potrzeby, których władze miasta nie dostrzegły - nawet te pozornie szalone, niepotrzebne jak leżaki na bulwarze czy stacje rowerowe. Dzięki budżetowi obywatelskiemu można zrealizować swoje marzenia o mieście przyjaznym dla mieszkańców, przy okazji angażując lokalną społeczność w realizację własnego pomysłu i budując więzi sąsiedzkie. Chociaż z pewnością nie każdy pomysł uda się doprowadzić do końca, nie należy się poddawać, w końcu: "Wszystkie nasze marzenia mają szansę się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować." (Walt Disney)  "

Małgorzata Wagner 

wolontariuszka Fundacji Aleją Zdrowia od Juniora do Seniora    
Jestem pomysłodawczynią pierwszego w Wielkopolsce i czwartego w Polsce punktu konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.  Działa on we współpracy z poradnią leczenia bólu. To szansa  dla chorych w leczeniu wielu schorzeń. Dzięki  Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu przełamujemy stereotypy, podnosimy świadomość  koninian i co bardzo ważne edukujemy zdrowotnie."

Karol Stolarski

OSP 
Konin – Gosławice 
" Mój wniosek dotyczył zakupu  sprzętu ratowniczego dla jednostki OSP Konin-Goslawice. Dzięki niemu druhowie mogą się szkolić, pogłębiać swoją wiedzę, a także doświadczenie. Sprzęt jest wykorzystywany w każdej sytuacji gdy zagrożone jest ludzkie życie lub mienie . Cieszę się, że mogłem wesprzeć działania strażaków dzięki budżetowi obywatelskiemu. To świetne narzędzie wpływające na rozwój wspólnoty jak i miasta."

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Jolanta Kaczyńska, Renata Wojciechowska
Skrócony opis – Czy biblioteka może marzyć? Oczywiście, że tak, bo przecież biblioteka, to czytelniczki i czytelnicy ale również pracujący w niej ludzie i cała ta rzesza ma swoje marzenia. A jeśli tak, to o czym marzy biblioteka? O przytulnym, nowoczesnym i komfortowym miejscu, aby osobom korzystającym z naszej książnicy było wygodnie, by obsługiwani byli zgodnie z ich oczekiwaniami, a możliwe będzie to, jeśli zespół biblioteki będzie mógł pracować w przestrzeniach i na sprzętach, jakie będą zapewniały najwyższą obsługę czytelników i czytelniczek. Mamy milion marzeń, a może i jeszcze więcej. Jednak wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Konina chcielibyśmy dzięki KBO zrealizować część z nich, abyśmy wszyscy mogli wygodnie i sprawnie korzystać z biblioteki. Każdy remont, zakup, zmiana zaplanowane w ramach tego projektu, planowane były przede wszystkim z uwzględnieniem potrzeb i wygody użytkowniczek i użytkowników bibliotek. Od wymiany regałów w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, przez zakup dodatkowego sprzętu do Wypożyczalni Audiowizualnej, profesjonalne wyposażanie „Pomieszczenia Starodruków”, doposażenie Działu Wydawniczego i Promocji w nowoczesne sprzęty
i oprogramowania, remont kuchni z której korzystają podczas zajęć dzieci i młodzież, po spotkania z ulubionymi autorami organizowane w filiach biblioteki w różnych częściach miasta, o tym wszystkim marzy biblioteka wyłącznie z uwagi na użytkowniczki i użytkowników, ludzi których witamy w naszych gościnnych progach i którym chcemy zapewnić optymalne warunki korzystania z konińskiej książnicy. Zależy nam aby biblioteka, tzw. trzecie miejsce, stało się miejscem, do którego wraca się z tym chętniej, a tydzień bez wizyty w bibliotece trudno będzie sobie wyobrazić. Marzy nam się, abyśmy zrobili to wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Konina, a będzie to możliwe, bo przecież Koniński Budżet Obywatelski, to wspólne dobro i wspólne możliwości, tak jak wspólnym dobrem wszystkich mieszkających w Koninie i powiecie konińskim jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie.
Pełen opis – MBP w Koninie w ostatnich latach zmienia się nieustannie i dynamicznie, pojawiają się nowe przestrzenie, sprzęty, działania. To wszystko dzieje się zawsze z myślą o czytelniczkach i czytelnikach. Marzeń, które rodzą się z potrzeb, jest o wiele więcej niż możliwości, jakie daje coroczny budżet biblioteki. Nieustanny rozwój wszelkiego rodzaju technologii, wydawnictw, projektów, powoduje, że staramy się nadążyć za tym rozwojem, a wszystko z uwagi na osoby korzystające z naszych zasobów. By poprawić komfort i jakość świadczonych przez bibliotekę usług na rzecz społeczności Konina i powiatu konińskiego chcielibyśmy w ramach projektu dokończyć remont i doposażyć Wypożyczalnię Główną: lada biblioteczna, biurka załogi, wymiana ostatnich starych regałów. Planujemy również przeprowadzenie wymiany drzwi wejściowych do siedziby głównej (3 szt.: od ul. Dworcowej, od strony Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, od podwórza) i remontu otoczenia wejść. Nadto przy wejściu od strony Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży zamontowana zostałaby platforma dla osób z niepełnosprawnościami. Remontami objęte byłoby również tzw. Magazyn Starodruków (wymiana oświetlenia na energooszczędne, wymiana regałów, zmiana wykładziny, zakup profesjonalnych materiałów do zabezpieczania zbiorów), Dział Opracowania (biurka, regały, oświetlenia), Dział Księgowości (profesjonalne szafy, biurka, regały) , kuchnia socjalna, z której podczas zajęć korzystają dzieci i młodzież (meble kuchenne, wyposażenie, przebudowa ścianki działowej). Chcielibyśmy doposażyć w niezbędne i profesjonalne sprzęty Archiwum Zakładowe, Dział Wydawniczy i Promocji (ploter, ścianki ekspozycyjne, gabloty ekspozycyjne, sztalugi). Wypożyczalnię Zbiorów Audiowizualnych (gogle VR, pady Dual Sense do konsoli PS5, komputery), salę konferencyjną (kamera cyfrowa, rejestrator dźwięku, komputer do montażu i obróbki filmowej), Centrum Elektroniczne im. Jana Zemełki (projektor z ekranem multimedialny, projektor ścienny). Zmiany planujemy również w filiach. Filie chcemy doposażyć w niezbędne sprzęty, aby mogły świadczyć tym efektowniej usługi na osiedlach, Filia Chorzeń (regały, szafy, wygodne fotele, wykładzina), Filia Gosławice (fotele, regały, telewizor do korzystania podczas zajęć, wymiana drzwi wejściowych (Filia Siódemka (fotele i kanapy, aby ocieplić i stworzyć bardziej przytulnym hol, stoły do zajęć, szyny do prezentowania wystaw, rolety okienne). Cześć środków chcielibyśmy przeznaczyć na dodatkowe spotkania z ulubionymi autorami książek, które odbywałyby się w filiach, tak, aby mieszkańcy różnych osiedli Konina nie musieli dojeżdżać wyłącznie do siedziby głównej. Takie spotkania odbywałyby się na pewno w Filii Siódemka, Filii Starówka, Filii Chorzeń, Filii Gosławice. Wszystkie te działania zdecydowanie poprawią jakość usług świadczonych przez bibliotekę. Biblioteka jest jednym tętniącym życiem organizmem, w którym każdy element ma wpływ na pracę całości, dlatego tak istotne jest, aby każdy z tych elementów mógł funkcjonować w warunkach jak najdogodniejszych, sprzyjających profesjonalnej, merytorycznej i efektywnej obsłudze. To są nasze marzenia i marzenia naszych użytkowniczek
i użytkowników, które możemy spełnić właśnie dzięki wszystkim głosującym na nasz projekt.
Szacowany koszt – 1 000 000,00 zł.
Wydział opiniujący - Wydział Kultury, Sportu i Spraw Społecznych/Miejska Bibliotek Publiczna w Koninie