4 268 000,00 zł
na realizację projektów wybranych w 2025 roku!
  

 Zadbaj o Konin ! Zgłoś pomysł  i zagłosuj !   

Kalendarz Działań na 2025 rok

Jak wygląda to w czasie

Zdjęcie: Roman Kulig

MAPA 

Zrealizowanych Projektów

181 zrealizowanych projektów na terenie całego miasta.

Warto brać z nich przykład !

Wnioskodawcy pomysłów do KBO   

Alina Pulcer

   prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi Magnolia
" Koniński Budżet Obywatelski daje możliwość realizacji pomysłów i projektów, które przynoszą mieszkańcom niewymierne korzyści, miedzy innymi takie jak: edukacja zdrowotna czy poprawa kondycji.
Głosujący, oceniają projekty, wskazują swoje i najbliższych potrzeby społeczne. Zgłaszane pomysły to często wizjonerskie spojrzenie w przyszłość, które daje mieszkańcom Konina możliwość życia w piękniejszym i przyjaznym jej mieszkańcom mieście." 

Anna Żabińska

mieszkanka Starego Konina
" Cieszy mnie fakt, że wielu mieszkańców Konina zagłosowało na moje wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa przejść dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 15. Dla nas rodziców, mieszkańców Konina, liczy się bezpieczeństwo naszych dzieci. Chcemy, aby dziecko bezpiecznie dotarło do szkoły. To dzięki Państwa głosom tak też będzie, gdyż modernizacja przejść przy szkołach poprawi bezpieczeństwo dzieci. W Starym Koninie przy Przedszkolu nr 4 powstanie Naukowo-Sensoryczny Park Doświadczeń, również dzięki Państwa głosom na mój wniosek. Park Doświadczeń  skierowany jest dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. To 9 certyfikowanych urządzeń, które uczą przez zabawę, stymulują rozwój dziecka, pobudzają kreatywność i logiczne myślenie. Dla dzieci to świetna zabawa w ruchu, na świeżym powietrzu, pozwalająca na integrację społeczną. Moje kolejne wnioski nadal dotyczyć będą Starego Konina i liczę na wsparcie mieszkańców tej części miasta."

Renata Soboń

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koninie 
" Środki uzyskane z KBO stanowią wsparcie działań i pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Koninie. Dzięki zaangażowaniu, współpracy , połączyły się w osiągnięciu wspólnego celu środowiska nauczycieli , uczniów i ich rodziców oraz wielu, wielu osób bezpośrednio na co dzień nie związanych z naszą placówką . Jesteśmy ogromnie wdzięczni , całym sercem dziękując i zapraszając do dalszej współpracy . „Pomóżmy dzieciom , by każde z nich stało się tym , kim stać się może” Janusz Korczak. "

Małgorzata Werhun-Popiołek

architekt krajobrazu
" Bardzo mi miło, że mieszkańcy Konina docenili mój pomysł na stworzenie Nadwarciańskiej Strefy Edukacji Przyrodniczej.  Obszary  położone w Dolinie Warty są atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo. Ich atuty  nie zawsze były doceniane przez władze oraz mieszkańców miasta. Inwestycja objęła teren ogrodu przy Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego  oraz wzdłuż ścieżki spacerowej położonej nad Wartą, u podnóża skarpy osiedla Glinka. Stworzenie strefy o charakterze edukacyjnym podkreśliło rangę obszaru. Zbudowana została altana pokryta  zielonym dachem . Wykonano nowe nasadzenia o charakterze biocenotycznym. Zamontowano tablice edukacyjne, ławki, budki lęgowe, hotel dla owadów. Fundusze pochodzące z KBO zachęcają  do podjęcia inicjatyw wykraczających poza zwykłe, stereotypowe działania w przestrzeni miejskiej. Pobudzają kreatywność , budują postawy obywatelskie mieszkańców."

Joanna Sznajder 

  Konińskie Stowarzyszenie 
Rolkarskie "SkateKon"
"Jest mi bardzo miło, że mieszkańcy Konina w głosowaniu docenili mój projekt, dzięki czemu mamy dzisiaj o jedną więcej otwartą i darmową atrakcję dla najmłodszych jaką jest mini zjazd linowy w parku 700- lecia.  A wszystko to dzięki budżetowi obywatelskiemu.  Uważam, że KBO świetnie wpływa na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i powoduje, że mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.  Dzięki czemu stają się odpowiedzialni za rozwój miasta."

Piotr Pęcherski

PTTK i przewodniczący 
KRDPP II-giej kadencji 
" KBO to szansa na to by zrealizować potrzeby, których władze miasta nie dostrzegły - nawet te pozornie szalone, niepotrzebne jak leżaki na bulwarze czy stacje rowerowe. Dzięki budżetowi obywatelskiemu można zrealizować swoje marzenia o mieście przyjaznym dla mieszkańców, przy okazji angażując lokalną społeczność w realizację własnego pomysłu i budując więzi sąsiedzkie. Chociaż z pewnością nie każdy pomysł uda się doprowadzić do końca, nie należy się poddawać, w końcu: "Wszystkie nasze marzenia mają szansę się spełnić, jeśli mamy odwagę je realizować." (Walt Disney)  "

Małgorzata Wagner 

wolontariuszka Fundacji Aleją Zdrowia od Juniora do Seniora    
Jestem pomysłodawczynią pierwszego w Wielkopolsce i czwartego w Polsce punktu konsultacyjny dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną.  Działa on we współpracy z poradnią leczenia bólu. To szansa  dla chorych w leczeniu wielu schorzeń. Dzięki  Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu przełamujemy stereotypy, podnosimy świadomość  koninian i co bardzo ważne edukujemy zdrowotnie."

Karol Stolarski

OSP 
Konin – Gosławice 
" Mój wniosek dotyczył zakupu  sprzętu ratowniczego dla jednostki OSP Konin-Goslawice. Dzięki niemu druhowie mogą się szkolić, pogłębiać swoją wiedzę, a także doświadczenie. Sprzęt jest wykorzystywany w każdej sytuacji gdy zagrożone jest ludzkie życie lub mienie . Cieszę się, że mogłem wesprzeć działania strażaków dzięki budżetowi obywatelskiemu. To świetne narzędzie wpływające na rozwój wspólnoty jak i miasta."

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Marek Kulczewski
Skrócony opis – Projekt „Ogólnodostępna siłownia wewnętrzna w II Liceum” zakłada wyposażenie nowej wewnętrznej siłowni, która będzie dostępna dla uczniów oraz mieszkańców naszego regionu. Celem projektu jest poprawa zdrowia i kondycji fizycznej mieszkańców oraz stworzenia możliwości integracji społecznej poprzez wspólne treningi i aktywność fizyczną. Siłownia w godzinach szkolnych będzie wykorzystywana przez uczniów „Drugiego” podczas lekcji wychowania fizycznego, natomiast w godzinach popołudniowych stanie się miejscem dostępnym dla każdego. Dodatkowym atutem jest brak innej ogólnodostępnej wewnętrznej siłowni w tej części miasta.
Pełen opis - W ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego planujemy przeprowadzanie projektu, który ma na celu wyposażenie siłowni, która będzie dostępna dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Koninie praz dla mieszkańców regionu konińskiego. Obecnie w II Liceum istnieje potrzeba wygospodarowania nowej przestrzeni do przeprowadzania lekcji wychowania fizycznego. W konsekwencji uczniowie nie mają wystarczającej przestrzeni do prawidłowego dbania o swoją kondycję fizyczną. W ramach projektu przewidujemy organizację różnych form promocji zdrowego stylu życia dla społeczności szkolnej i lokalnej, które będą odbywać się w nowo powstałym obiekcie. Celem tych działań jest również zachęcenie mieszkańców do aktywności fizycznej, edukacji w zakresie zdrowego stylu życia oraz popularyzacja sportu.
W nowo wyremontowanym pomieszczeniu dostępne będą urządzenia takie jak: bieżnia elektryczna, orbitrek elektryczny, rower stacjonarny, ławka treningowa, półka z hantlami, drążek do podciągania. Wyposażenie to zapewni bezpieczeństwo oraz wygodę podczas ćwiczeń. Projekt skierowany jest głównie dla młodzieży, ale także dla dorosłych, seniorów oraz osób o zróżnicowanym stopniu sprawności. Siłownia zlokalizowana będzie w obecnie niewykorzystywanym pomieszczeniu znajdującym się w budynku II Liceum. Nasza szkoła znajduje się blisko centrum miasta co umożliwia łatwiejszy dostęp
i dojazd dla dużej części przyszłych użytkowników. Dzięki dostępności nowej wewnętrznej siłowni w mieście, mieszkańcy z różnych środowisk i grup wiekowych będą mogli spotkać się i nawiązać nowe kontakty, wymieniać się swoimi doświadczeniami, poradami dotyczącymi treningu i motywować się nawzajem do osiągania swoich celów. Dzięki temu wyposażenie nowej wewnętrznej siłowni może przyczynić się do budowania więzi społecznych i integracji mieszkańców miasta.
Szacowany koszt – 97 000,00 zł
Wydział opiniujący – Wydział Oświaty