Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Jarosław Edmund Koźlarek.
Skrócony opis – Ul. Dworcowa to główna arteria Nowego Konina. Ostatni remont przechodziła w latach 90. Dziś to krzywa kostka chodnikowa, kałuże, stare kosze na odpady, brak oświetlenia chodników, zaśmiecenie. To wszystko stwarza ponury obraz degradacji tego miejsca. Najwyższa pora to zmienić. Chcemy, by to miejsce odzyskało swój blask, by na tę ulicę wrócił miejski gwar, by pojawiły się na niej kawiarniane ogródki, by miejsce to stało się prawdziwym centrum miasta. By było chlubą dla mieszkańców i reprezentacyjnym salonem miejskim. Ostatnie zmiany w tej przestrzeni cieszą, ale są niewystarczające. Dlatego proponujemy rozpocząć proces rewitalizacji od deptaka, na długości od dawnych Domów Towarowych Centrum do przejścia dla pieszych przy Wieży Ciśnień. Reszta w opisie pełnym.
Pełen opis – Ul. Dworcowa to główna arteria Nowego Konina. Ostatni remont przechodziła w latach 90. Dziś to krzywa kostka chodnikowa, kałuże, stare kosze na odpady, brak oświetlenia chodników, zaśmiecenie. To wszystko stwarza ponury obraz degradacji tego miejsca. Najwyższa pora to zmienić. Chcemy, by to miejsce odzyskało swój blask, by na tę ulicę wrócił miejski gwar, by pojawiły się na niej kawiarniane ogródki, by miejsce to stało się prawdziwym centrum miasta. By było chlubą dla mieszkańców i reprezentacyjnym salonem miejskim. Ostatnie zmiany w tej przestrzeni cieszą, ale są niewystarczające. Dlatego proponujemy rozpocząć proces rewitalizacji od deptaka, na długości od dawnych Domów Towarowych Centrum do przejścia dla pieszych przy Wieży Ciśnień. Poprawę jakości i atrakcyjności możemy osiągnąć poprzez: 1. Wymianę nawierzchni chodników 2. Instalację niskiego oświetlenia przeznaczonego dla pieszych 3. Montaż monitoringu miejskiego 4. Wymianę małej architektury 5. Uporządkowanie parkowania zwłaszcza poprzez usunięcie samochodów z chodnika przed DT Centrum 6. Instalację większej ilości ławek, atrakcji dla dzieci 7. Wytyczenie drogi rowerowej 8. Instalację neonu miejskiego odwołującego się do przeszłości miejsca 9. Dalsze prace nad zielenią miejską 10. Inne działania zaproponowane przez projektantów i mieszkańców w toku konsultacji.
Całość powinna być wykonana z poszanowaniem modernistycznej historii Nowego Konina. Proponujemy zorganizowanie konkursu architektonicznego na nowe zagospodarowanie tego terenu. Uczestnicy konkursu w swoich pracach powinni kierować się wnioskami z konsultacji społecznych z mieszkańcami. Konsultacje powinny skupić się na projektowaniu użyteczności miejsca z uwzględnieniem potrzeb wszystkich interesariuszy w tym mieszkańców w różnym wieku i właścicieli nieruchomości. Większość w komisji konkursowej powinni stanowić specjaliści z zakresu rewitalizacji obszarów zdegradowanych, urbaniści i architekci. Efektem konkursu powinien być projekt nowatorski, odwołujący się do najlepszych praktyk projektowania miast, uwzględniający najnowsze trendy demokratyzacji przestrzeni, zazieleniania miast, tworzenia przestrzeni przyjaznych pieszym. By do konkursu chciały przystąpić renomowane biura architektoniczne nagrody powinny być stosowne do ich wkładu pracy. Proponowana wartość nagród to: 1 miejsce w konkursie 60 tys. 2 miejsce 30 tys. 3 miejsce 15 tys. 3 wyróżnienia po 5 tys. Szukajmy wzorcowych rozwiązań i głosujmy za odnową NOWEGO KONINA. Gorąco zachęcamy!
Szacowany koszt – 1 000 000,00 zł.
Wydział opiniujący – Wydział Gospodarki Komunalnej, Zarząd Dróg Miejskich w Koninie, Wydział Rozwoju i Inwestycji, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koninie, Ogrodnik Miejski, Wydział Urbanistyki i Architektury, Skarbnik Miasta.