Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Magdalena Matuszak, Sandra Mistrzak.
Skrócony opis – Celem projektu jest budowa ogrodzenia od północnej strony ROD im. Z. Urbanowskiej oraz naprawa i utwardzenie drogi. ROD to spełnienie idei miasta ogrodu. Działkowcami są mieszkańcy blokowisk konińskich, w których często czują się zamknięci. W większości to osoby samotne, emeryci. Jedyną alternatywą kontaktu z przyrodą dla tych mieszkańców Konina jest ogródek działkowy. Mogą tu spędzać czas w aktywny sposób uprawiając swoje ogródki oraz czynnie wypoczywać, promować zdrowy tryb życia jak i nawiązywać kontakty towarzyskie. Budowa ogrodzenia, usytuowanego wzdłuż drogi polnej od północnej stronie obszaru ROD wraz z systemem monitoringu, oświetleniem, szlabanami oraz ze ścieżką dla pieszych, ławkami i parkingiem zapewni bezpieczeństwo działkowców, możliwość aktywności po zmroku, komfort w dotarciu do swoich ogródków. Wpłynie to również na bezpieczeństwo zwierzyny leśnej, która często wchodzi na teren ogrodu i błąka się po alejach stwarzając niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Warto zaznaczyć, że ROD jest terenem otwartym, miejscem spacerów mieszkańców Konina niebędących działkowcami to miejsce niezwykłego kontaktu z przyrodą.
Pełen opis – Rodzinny Ogród Działkowy im. Z. Urbanowskiej skupia blisko 3000 działkowców wraz rodzinami. Są to mieszkańcy blokowisk konińskich, których mieszkania nie przekraczają często 40 m². Koninianom tym doskwiera zamknięcie, jakie wiąże się z mieszkaniem w centrum zabetonowanego miasta nie rzadko na wyższych piętrach budynków. Dla nich praca i przebywanie na działce jest jedyną formą kontaktu z przyrodą, dzielenia się wiedzą, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Większość z nich nie stać na zagraniczne wojaże. A ROD, choć tak niedaleko położone od ich miejsc zamieszkania są dla działkowców innym lepszym światem. Działkowcami są całe rodziny z małymi dziećmi, młodzież oraz osoby starsze. Dużą grupę działkowców tworzą emeryci. To również osoby samotne, z nienajlepszym statusem materialnym, dla których działka jest jedyną rozrywką, treścią ich życia na emeryturze. Działka jest miejscem, które leczy z samotności, w którym zawierane są przyjaźnie, promuje się ekologie, zdrowy tryb życia. Wszyscy mieszkańcy Konina, którzy doświadczyli dobrodziejstw związanych z pracą w ogródku działkowym wiedzą, że to idealne miejsce nie tylko do spędzania wolnego czasu, ale również do realizacji własnych pasji i ambicji w tym rekreacyjno-sportowych. Coraz więcej osób dostrzega pozytywny wpływ aktywności fizycznej związanej z pracą na działce na swoje codzienne życie. Należy podkreślić, że ROD jest miejscem otwartym i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Konina niebędących działkowcami. Projekt ten powstał z potrzeby działania działkowców-mieszkańców Konina. Ze względu na stan drogi w północnej części ROD. Ze względu na dziury, zagłębienia, nierówności a w czasie deszczu liczne kałuże, rozlewiska, które są zagrożeniem zarówno dla pojazdów, pieszych, zwierzyny leśnej. Ze względu na brak ogrodzenia, oświetlania i związane z tym utrudnienia w godzinach wieczornych jak i w okresie wiosenno-jesiennym, kiedy wcześniej zapada ciemność i częściej padają deszcze. Działkowcy mający działki po północnej stronie ROD mają problemy z dotarciem do swoich ogródków. Dlatego celem tego projektu jest budowa ogrodzenia od północnej strony ROD im. Z. Urbanowskiej, naprawa
i utwardzenie drogi.
Projekt zakłada:
1. Budowę 1300 m ogrodzenia panelowego z pracami geodezyjnymi, przygotowaniem podłoża, podmurówki pod słupki, 3 bramy, 4 furtki.
2. Dostawę, montaż 16 lamp solarnych energooszczędnych z fundamentami prefabrykowanymi oświetlających drogę, parkingi, bramę, furtkę.
3. Budowę i montaż systemu monitoringu- 11 kamer.
4. Budowę i montaż 2 szlabanów.
5. Zakup, montaż 6 ławek z przygotowaniem podłoża.
6. Zakup materiałów, transport, przygotowanie terenu, montaż kostki brukowej.
7. Naprawienie i utwardzenie drogi kruszywem.
8. Zakup i nasadzenie berberysów, co 0,75 m.
Planowane ogrodzenie ma być ogrodzeniem panelowym o długości 1300 m z trzema bramami: jedna przesuwna o szerokości 6 m z północnej strony ogrodzenia z monitoringiem, oświetleniem solarnym. Dwie bramy dwuskrzydłowe o szerokości 5 metrów z furtkami o szerokości 1 m, ze szlabanami po wschodniej i zachodniej stronie ogrodu, z monitoringiem, oświetleniem solarnym. Po zachodniej stronie ogrodzenia przy przystanku ma być furtka o szerokości 1,20 m z umieszczonymi przy niej 3 ławkami, monitoringiem, oświetleniem solarnym, furtka 1 m w północnej części ogrodzenia. Ogrodzenie będzie usytuowane wzdłuż drogi położonej po północnej stronie ROD. Droga ta przebiega w linii prostej z zachodu na wschód. Po stronie północno-wschodniej jak i po stronie północno-zachodniej zostaną stworzone parkingi. Każdy parking na 50 aut o powierzchni 2500 m² z monitoringiem- 2 kamery. Z oświetleniem solarnym- 2 latarnie. Podłoże ma być wzmocnione ażurowymi, betonowymi bloczkami. Droga ma być naprawiona i utwardzona kruszywem i oświetlona 11 lampami solarnym, co 100 m. Od strony furtki przy bramie nr 1 ma przebiegać ścieżka brukowa prowadząca do przystanku MZK. Wzdłuż ścieżki dla pieszych ma zostać rozmieszczonych 6 ławek. Wzdłuż ogrodzenia mają być nasadzenia krzewów berberysów co 0,75 m.
Szacowany koszt – 973 000,00 zł.
Wydział opiniujący – Wydział Ochrony Środowiska, Wydział Prawny, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Skarbnik Miasta.