10. BUDOWA OŚWIETLENIA W ALEJACH RODZINNEGO OGRODU DZIAŁKOWEGO IM. Z. URBANOWSKIEJ W KONINIE UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 49

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Magdalena Matuszak, Sandra Mistrzak.
Skrócony opis – Celem projektu jest budowa oświetlenia w alejach Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Z. Urbanowskiej w Koninie dla mieszkańców Konina licznie odwiedzających działki oraz dla działkowców, którymi są mieszkańcy blokowisk konińskich. Dzięki doświetleniu obiektu poprawi się bezpieczeństwo, a także możliwość czynnego wypoczynku w ROD na świeżym powietrzu w bezpieczny sposób po zachodzie słońca. Zadanie to będzie polegać na postawieniu 5 lamp energooszczędnych zasilanych solarnie w alejach ogrodu, w najciemniejszych jego zakamarkach. Działkowcami są mieszkańcy blokowisk konińskich. To rodziny z dziećmi, młodzież, osoby starsze i emeryci. Ogródek działkowy jest dla nich miejscem kontaktu z przyrodą realizacji swoich pasji. Mogą tu spędzać czas czynnie wypoczywać, promować zdrowy tryb życia jak i nawiązywać kontakty towarzyskie. Budowa oświetlenia jest podstawą bezpieczeństwa dla działkowców i daje możliwość aktywności po zmroku, komfort w dotarciu do swoich ogródków. Warto zaznaczyć, że ROD jest terenem otwartym, miejscem spacerów mieszkańców Konina niebędących działkowcami to miejsce niezwykłego kontaktu z przyrodą.
Pełen opis – Ponadczasowość Rodzinnych Ogrodów Działkowych nie jest zaskoczeniem dla nikogo. Ponieważ często działki są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zachwyca fakt, kiedy dziadkowie wspólnie z wnukami zaczynają doglądać swoich upraw w ogródku zaszczepiając miłość do tego miejsca i szacunek do pracy młodemu pokoleniu. Rodzinne Ogrody Działkowe są popularną formą spędzania wolnego czasu dla całych rodzin, którą warto promować i naśladować. Tu wszyscy mówią sobie "dzień dobry" na powitanie, pomagają i wspólnie dzielą swoje pasje. Młodzi, starsi i dzieci, ci którzy mają działki od 20 czy 30 lat i ci, którzy mają je od niedawna tworzą swoistą wspólnotę, którą łączy jedno- miłość do ogródków działkowych.Bezpieczeństwo na działkach jest nadrzędna sprawą dla wszystkich działkowiczów. Ponieważ nasz ogród ma 51 ha powierzchni tworzy swoistą infrastrukturę z alejkami, które mają swoje nazwy, których sieć jest wspaniałą trasą spacerową, z której korzystają wszyscy mieszkańcy Konina. Niestety nie są one oświetlone i po zmroku zapada ciemność, która dla wielu działkowców jest problemem ze względu na bezpieczeństwo. Ogranicza to aktywność działkowców i mieszkańców Konina bo wieczorem czy w porze jesienno-zimowej jest po prostu ciemno. Jest to bardzo duży problem dla naszego ogrodu. Rozwiązanie, choć w niewielkiej części widzimy w możliwości jakie daje KBO. Działkowcami są całe rodziny z małymi dziećmi, młodzież oraz osoby starsze. Dużą grupę działkowców tworzą emeryci. To również osoby samotne z nienajlepszym statusem materialnym, dla których działka jest jedyną rozrywką, treścią ich życia na emeryturze. Działka jest miejscem, które leczy z samotności, w którym zawierane są przyjaźnie, promuje się ekologię, zdrowy tryb życia. Wszyscy mieszkańcy Konina, którzy doświadczyli dobrodziejstw związanych z pracą w ogródku działkowym wiedzą, że to idealne miejsce nie tylko do spędzania wolnego czasu, ale również do realizacji własnych pasji i ambicji w tym rekreacyjno-sportowych. Coraz więcej osób dostrzega pozytywny wpływ aktywności fizycznej związanej z pracą na działce na swoje codzienne życie. Należy podkreślić, że ROD jest miejscem otwartym i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Konina niebędących działkowcami. Dlatego dbając o bezpieczeństwo naszych działkowców, mieszkańców Konina powstał ten projekt. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa działkowców i mieszkańców Konina odwiedzających ROD należy oświetlić alejki. Brak odpowiedniego oświetlenia jest uciążliwy szczególnie po zmroku. Dzięki realizacji tego zadania powstanie 5 latarni z energooszczędnym oświetleniem alejek położonych na uboczu ROD.
Projekt zakłada:
1, Dostawę lamp i osprzętu.
2. Montaż lamp solarnych wraz z fundamentami prefabrykowanymi oświetlających alejki.
W ramach projektu zostanie posadowionych 5 lamp solarnych energooszczędnych celem doświetlenia alejek w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Z. Urbanowskiej w Koninie, żeby móc bezpiecznie korzystać po zmroku z ogólnodostępnej infrastruktury ROD, żeby zapewnić działkowcom komfort w dotarciu do swoich działek wieczorem i porze jesienno-zimowej, w której robi się krótszy dzień.
Lampy zostaną zamontowane w najmniej oświetlonych częściach ogrodu. W celu osadzenia lamp solarnych będzie należało wykonać fundamenty pod każdą lampę. Teren, na którym mają zostać posadowione lampy jest płaski, stabilny.
Z uwagi na fakt, że lampy będą zasilane solarnie nie będzie konieczności doprowadzenia kabli zasilających. Należy pamiętać, że priorytetem całego projektu jest nie tylko stworzenie dbałości o bezpieczeństwo ale stworzenie oświetlenia, które jest przyjazne dla środowiska i wpisuje się w założenia ROD. To dbanie o środowisko i promowanie ekologicznego trybu życia wśród działkowców i mieszkańców Konina w tym dzieci, młodzieży. Oświetlenie jest w pełni solarne i energooszczędne, żeby w przyszłości nie generowało żadnych dodatkowych kosztów utrzymania.
Szacowany koszt – Całkowity koszt usługi i wykonawstwa polegającego na:
1. Montażu lamp solarnych wraz z fundamentami prefabrykowany mi oświetlających alejki.
W ramach projektu zostanie posadowionych 5 lamp solarnych energooszczędnych celem doświetlenia alejek w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Z. Urbanowskiej w Koninie. Całkowity koszt zakupu, usługi montażu i posadowienia lamp: 99 999,95 zł.
Koszt posadowienia 1 lampy wraz transportem i montażem wynosi: 19 999,99 zł.
Wydział opiniujący – Wydział Gospodarki Komunalnej, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Zarząd Dróg Miejskich, Wydział Prawny, Wydział Ochrony Środowiska, Skarbnik Miasta.