50. KONIN LUBI KSIĄŻKI 11

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Monika Kosińska.
Skrócony opis – Już od 10 lat dzięki Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu i zaangażowaniu społeczności czytelniczej, realizujemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie projekt pod nazwą „KONIN LUBI KSIĄŻKI". Jest to inicjatywa promująca czytelnictwo wśród mieszkanek
i mieszkańców Konina, ze szczególną uwagą podchodząc do czytelniczej edukacji dzieci i młodzieży. Projekt zakłada realizację co najmniej 6 wydarzeń literackich dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, w formie spotkań autorskich z popularnymi pisarkami i pisarzami, warsztatów czy odczytów, które odbywać się będą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Wydarzenia o spodziewanej większej frekwencji lub ze względu na ich specyficzny charakter, mogą się również odbyć w innych przestrzeniach miejskich, np. w innych instytucjach kultury, i mogą być również transmitowane on-line. Spotkania dla dorosłych mogą być tłumaczone na polski język migowy. Drugim celem projektu jest wzbogacenie księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, które ma kluczowy wpływa na zainteresowanie czytelnictwem wśród mieszkanek i mieszkańców Konina. Bo nic tak nie przyciąga do biblioteki, jak nowe książki! Dlatego warto każdego roku kupować nowe pozycje literackie i wzbogacać ofertę o książki wydane również w innych formach, by zwiększyć ich dostępność dla każdego. Nie zapomnimy również o książce mówionej oraz wykupie dostępu dla naszych czytelniczek i czytelników do platform czytelniczych typu Legimi, które zapewniają dostęp do ogromnej bazy książek elektronicznych. Dotychczas cele projektu były realizowane w ramach dwóch moich wniosków do KBO - „Konin lubi książki" oraz „Z książką po drodze", które po 10 latach postanowiłam scalić w jedno zadanie.
Pełen opis – Projekt KONIN LUBI KSIĄŻKI w każdym roku cieszy się dużą popularnością w Koninie. Wokół inicjatywy i realizującej ją biblioteki, urosła wspaniała czytelnicza społeczność, na którą zawsze można liczyć. Bardzo chętnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach kulturalnych organizowanych w bibliotece i równie chętnie głosuje na projekty czytelnicze zgłoszone do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jestem z tego powodu niezmiennie dumna i bardzo dziękuję za każdy gest poparcia dla naszych działań. Już dziesięć razy mieszkanki i mieszkańcy Konina zdecydowali, że mój projekt obejmujący spotkania autorskie, zakup książek i rewitalizację biblioteki, powinien znaleźć się wśród zwycięskich wniosków Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Przez kolejne lata projektu udało nam się zorganizować spotkania autorskie z wieloma literackimi gwiazdami, w tym z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Olgą Tokarczuk. Ale lista nazwisk pisarek i pisarzy, z którymi czytelnicy chcieliby się spotkać w bibliotece, nie ma końca. A z niektórymi pisarzami, chętnie spotkalibyśmy się ponownie. Na liście marzeń znajdują się nazwiska takich pisarzy, jak: Szczepan Twardoch, Andrzej Stasiuk, Grażyna Plebanek, Elżbieta Cherezińska, Remigiusz Mróz, ale też popularne autorki z nurtu Young Adult - Weronika Ancerowicz czy Izabella Nowaczyk. Dlatego warto kontynuować projekt. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie od kilku lat stara się na bieżąco uzupełniać zbiory czytelnicze o jak najwięcej nowości ukazujących się każdego roku w Polsce. Dzięki wsparciu z Konińskiego Budżetu Obywatelskiego, udało się to robić znakomicie i każdego roku do naszej biblioteki trafia wiele nowości, zarówno z literatury pięknej, jak i popularno-naukowej. Korzystają z niej dorośli czytelnicy a także dzieci i młodzież. Taka bogata oferta nowości, bardzo wpływa na wzrost zainteresowania koninian wypożyczaniem książek a także przyciąga do biblioteki nowych użytkowników. Zależy mi również na ciągłym poszerzaniu oferty Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych, z której korzystają osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie te niewidzące czy słabowidzące, a także seniorzy. Dużą popularnością cieszy się również konsola do gier i najnowsze gry. Ważne jest również zapewnianie naszym czytelnikom dostępów do platform z książkami elektronicznymi, takimi jak Legimi czy Empik Go, dla których planujemy zakup kodów dostępu.
Projekt przewiduje:
- realizację co najmniej 6 wydarzeń literackich - spotkań autorskich dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, warsztatów, odczytów.
- zakup materiałów i przyborów na potrzeby organizacji warsztatów np. materiały piśmiennicze, papier, kredki, pisaki itp.
- zakup książek z literatury pięknej i popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin dla Wypożyczalni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie oraz Filii Starówka i Filii dla dzieci i młodzieży, w tym nowości wydawnicze z 2026 oraz wydane na koniec 2025 roku.
- zakup literatury popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin, grafik, zbiorów do 1945 roku (starodruki, książki, dokumenty życia społecznego, czasopisma, itp.), CD dla Czytelni naukowej MBP w Koninie.
- zakup audiobooków, filmów, płyt analogowych oraz CD dla Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych zakup dostępów do platform z książkami elektronicznymi.
Szacowany koszt – 199 900,00 zł.
Wydział opiniujący – Wydział Kultury i Sportu, Skarbnik Miasta.