17. RATUJMY WRÓBLE

17. RATUJMY WRÓBLE. W CAŁEJ EUROPIE SPADA POPULACJA WRÓBLI, PTAKÓW BARDZO POŻYTECZNYCH, O CZYM PRZEKONALI SIĘ CHIŃCZYCY, GDY NA WNIOSEK MAO-TSE-TUNGA MASOWO JE WYTĘPILI. SZYBKO NASTAŁA EKSPANSJA SZKODNIKÓW. PRZYCZYN SPADKU ILOŚCI WRÓBLI JEST WIELE. MOŻNA TEMU ZARADZIĆ POPRZEZ TWORZENIE ICH OSTOI:

  • NASADZENIE DUŻYCH GRUP, UROZMAICONYCH GATUNKOWO KRZEWÓW I DRZEW O GĘSTYCH KORONACH, NAJLEPIEJ MAJĄCYCH DROBNE OWOCE, ZWŁĄSZCZA W OTOCZENIU:
  • ŁĄCZKI Z KRZACZASTYMI ROŚLINAMI OWOCUJĄCYMI ZIARNAMI.
  • KONSTRUKCJI UMOŻLIWIAJĄCYCH BEZPIECZNE GNIAZDOWANIE.
  • Z WYKORZYSTANIEM ZUŻYTYCH EUROPALET, RUR,ITP. MOŻNA Z NICH UTWORZYĆ KRAJOBRAZOWE AKCENTY ARTYSTYCZNE

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Mirosław Falkowski

Skrócony opis – RATUJMY WRÓBLE. Propaganda Mao-Tse-Tunga obwiniła wróble, które miały rzekomo zjadać plony. Wódz kazał więc swojemu ludowi zabić wszystkie wróble. Decyzja ta przyczyniła się do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii. Nastąpiła niebywała ekspansja szkodników roślin, much, komarów itp.

Proponuje: Tereny niezabudowane przeznaczyć na łączki z nasadzonymi krzewami typu żywopłot oraz podobnymi drzewami, zawłaszcza owocującymi naprzemiennie przez cały rok. Wszystko to w dużych grupach mogących stanowić kolonie wróbli i innych małych ptaków, a także jeży, jaszczurek, zaskrońców itp. Jednocześnie gęstwina zabezpieczy je przed kotami i dużymi ptakami. Do gniazdowania wróbli nadają się zużyte europalety i inne elementy konstrukcyjne. Dodatkowo można z nich zbudować wizje artystyczne, upiększające krajobraz. Naturalną dziczą są zakola przy „ślimaki”, pod mostami i w paru innych miejscach. Ładnie zaprojektowane kompozycje z europalet sprawią, że miejsca te staną się estetycznymi i bezpiecznym siedliskiem dla małych ptaków.

Pełen opis – Ratujmy wróble. Proponowany sposób.

Nasadzenia krzewów i drzew o gęstej koronie stanowi wyspy umożliwiające bezpieczne życie wróbli i innych małych ptaków. Dodatkowo wysokie poszycie – łączka, stwarza łącznie barierę dla kotów i dużych ptaków. Jest to też materiał budulcowy do gniazd. Stanowi to też siedlisko jeży, jaszczurek, zaskrońców i innych zwierząt. Drzewa, krzewy i poszycie powinny wydawać drobne owoce lub nasiona, najlepiej naprzemiennie przez cały rok. Udogodnieniem pomocnym w gniazdowaniu są konstrukcje zbudowane ze starych europalet, rur i innych brył. Koniecznie otwór wejściowy do gniazdowania ( dziupli ) musi mieć średnice ok. 5 cm, tak aby nie mogły tam wejść koty i większe ptaki. Zarośla i siedliska w zupełności wystarczą do przezimowania.

Wróble są wszystkożerne toteż lokalizacja blisko śmietnika jest bardzo celowa. Mają tu do dyspozycji odpady kuchenne i mnóstwo much. Naturalnie istniejące zarośla, jak wnętrza „ślimaków”, pod mostami czy na skarpie po odkrywce na Zatorzu wystarczy uzupełnić o miejsce lęgowe, np. z europalet. Ponieważ wróble związały się z człowiekiem od dawna i są niepłochliwe, celowym jest umieszczenie przy takich wyspach chodników spacerowych i ławek. Nie przeszkadza im też ruch uliczny. Powinna też znajdować się kolorowa tablica informacyjna o ptakach. Niektóre takie ostoje powinny mieć zainstalowaną kamerę połączoną z internetem, umożliwiającą obserwowanie i słuchanie treli przez osoby nie mogące wychodzić z domu. Wskazany jest dołek na wodę.

P.S. Na obrzeżach miasta zamieszkują bażanty i kuropatwy. Rozkładanie tam siedlisk z europalet będzie dla nich pomocne. Szczególnie chodzi o ochronę przed lisami, psami i kotami.

Szacowany koszt – do 100 000,00 zł

Wydział opiniujący – Wydział Ochrony Środowiska