36. RÓŻOWA SKRZYNECZKA ZE ŚRODKAMI HIGIENICZNYMI DLA UCZENNIC SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH W CELU ZAPOBIEGANIA UBÓSTWU MENSTRUACYJNEMU

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Julia Kania
Skrócony opis – W Koninie znajduje się 11 szkół podstawowych , 3 samodzielne licea ogólnokształcące oraz 5 zespołów szkół. Projekt zakłada zakup
i wyposażenie „Różowych skrzyneczek” ze środkami higienicznymi (wkładki higieniczne, podpaski, tampony) dla uczennic ww. szkół. W każdej szkole zostałoby zamontowanych 6 takich skrzynek, np.: w damskich toaletach, na dyżurce, w gabinecie pielęgniarki.
Ubóstwo menstruacyjne dotyka coraz większą liczbę dziewcząt w wieku szkolnym. Może to powodować wysoką absencje wśród uczennic, dla których zakup podstawowych środków higienicznych jest często wydatkiem niemożliwym do poniesienia.
Pełen opis – Ubóstwo menstruacyjne to brak dostępu do środków higieny menstruacyjnej (takich jak podpaski, tampony, czy kubeczki menstruacyjne)
z powodu ciężkiej sytuacji finansowej. Dodatkowo, wiąże się z problemem utrzymania higieny ciała przez złe warunki bytowania oraz brak elementarnej edukacji związanej z menstruacją.
Gdy dziewczyny nie mają możliwości zakupu podpasek, dopadają je trudne stany emocjonalne: niepokój , zawstydzenie, niepewność, poczucie winy. Z powodu braku środków higienicznych nastolatki nie uczestniczą w pełni w życiu codziennym: opuszczają zajęcia szkolne, odwołują spotkania z przyjaciółmi, izolują się, w rezultacie mają zaległości, muszą tłumaczyć się z nieobecności. Spada ich pewność siebie, samoocena, poczucie własnej wartości.
Niesienie pomocy dziewczynkom cierpiącym z powodu tego negatywnego zjawiska możliwe jest między innymi przez zapewnienie im stałego dostępu do środków higieny osobistej. Funkcjonowanie w szkołach „Różowych skrzyneczek” znacząco wpłynie na poprawę komfortu życia wielu dziewcząt, borykających się
z trudną sytuacją finansową.
Szacowany koszt – 22 800,00 zł
Wydział opiniujący – Wydział Oświaty