15. DRON NA USŁUGACH MIESZKAŃCÓW KONINA W WALCE ZE SMOGIEM

15. DRON NA USŁUGACH MIESZKAŃCÓW KONINA W WALCE ZE SMOGIEM

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Maria Serafin

Skrócony opis – Projekt ma działanie prewencyjne i kontrolne. Jest przyjazny mieszkańcom i środowisku

Przewiduje zakup specjalistycznego drona, który będzie badał czystość powietrza na osiedlach domów jednorodzinnych na konińskich osiedlach.

Do drona będzie podpięty czujnik, który:

  • wykrywa w spalinach emitowanych z kominów szkodliwe związki chemiczne oraz pyły zawieszone, powstałe przy spalaniu odpadów,
  • wykrywa także emisję szkodliwych substancji ze spalania węgla, lakierowanego drewna, starych mebli i innych paliw nie spełniających wymagań uchwały antysmogowej.

Monitorowanie czystości powietrza odbywać się będzie w okresie grzewczym, głównie w godzinach wieczornych.

Jednostką wiodącą w realizacji projektu będzie Straż Miejska w Koninie we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska UM.

Pełen opis – Jestem mieszkanką Konina i nie jest mi obojętne w jaki sposób moje miasto wpisuje się w istotne dla naszych czasów programy rozwijających się miast. Czy dostrzega wartości mogące przyczynić się do podnoszenia jakości życia mieszkańców a także czy dostrzega istotne zagrożenie i jak im zapobiega. Strategia Rozwoju Miasta plan na 2020 – 2030 „Konin Zielone Miasto Energii” zamierzam wspierać rozbudzaniem świadomości mieszkańców, o tym, że od nas zależy jakość naszego życia. Czym oddychamy, co jest dla naszych płuc zdrowe i niezbędne. Czego oczekuje od nas otoczenie, żyjące z nami w symbiozie. Dlatego projekt należy zacząć od szerokiej kampanii informacyjnej adresowanej do mieszkańców osiedli domów jednorodzinnych: o jakości powietrza, o zagrożeniach dla życia, zdrowia i środowiska oraz o zakupie drona, czyli kampanii o szkodliwości spalania materiałów niedozwolonych, prezentując jednocześnie wyczerpującą informację o możliwościach dopłat samorządowych do wymiany pieca i dopłaty do ocieplenia budynku. Projekt będzie wspierał nowoczesną technologie. Do wykrywania szkodliwych związków i substancji należy zakupić specjalistycznego drona, który potrafi wykrywać lotne związki organiczne, cząsteczki powstające podczas spalania śmieci i paliw stałych emitujących te niedozwolone i szkodliwe. Takie lotne laboratorium bezbłędnie wytypuje lokalizacje bez konieczności wchodzenia służb do budynków, pobierania próbek i przekazywania ich do odczytu do laboratorium. Zdecydowanie skróci to procedurę pozyskiwania wiedzy o nieprawidłowościach w stosowaniu materiałów do palenia, przyspieszy reakcję służb miejskich. W krótszym czasie pozwoli ukrócić i opanować niedozwolone praktyki.

Zakupiony specjalistyczny sprzęt powinien zostać przekazany służbom miejskim do wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem. Wiąże się z tym przygotowanie/szkolenie tych służb do obsługi urządzenia, do odczytu danych laboratoryjnych i wykorzystania ich zgodnie z przeznaczeniem i prawem lokalowym.

Przewidzieć tu trzeba koszty:

  • szkolenia pracowników
  • ubezpieczenia drona
  • koszty serwisowania i ewentualnych napraw urządzenia
  • dodatkowych wynagrodzeń dla dyżurujących – w godzinach późnowieczornych – strażników.

Koszty szczegółowe mogłyby w projekcie nie wystąpić, gdyby badania emisji smogu powierzyć specjalistycznej firmie, świadczącej usługi tego rodzaju.

Najistotniejsze, by projekt mógł być realizowany, konieczna wydaje się zmiana prawa lokalowego „Uchwała nr 593 – w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Konina” i zaprezentowanie Radnym Rady Miasta Konina przekonywujących argumentów za wprowadzeniem zmian na rzecz zakazu emisji szkodliwych związków i pyłów oraz wprowadzenia kar za zatruwanie środowiska. Zmiany w Uchwale winny znaleźć się ze stosownym wyprzedzeniem w czasie. Proponuję projekt realizować przez jeden sezon grzewczy: w nadziei, że w ciągu tego czasu mieszkańcy Konina przywykną do myślenia z troską o własnym zdrowiu i życiu oraz o środowisku, w którym mieszkają. Poniesione nakłady i zdobyte doświadczenie pozwolą na kontynuację projektu. Sytuacja, choć jest trudna, nie jest bez wyjścia. Smog może zostać najpierw znacząco zminimalizowany, a może i w przyszłości całkowicie zlikwidowany. Wymaga to jednak wzmożonej pracy władz, obywateli oraz …dronów.

Szacowany koszt – 400 000,00 zł

Wydział opiniujący – Straż Miejska