12. CZYTAMY Z FILIAMI – NOWE KSIĄŻKI DLA BIBLIOTEK OSIEDLOWYCH

12. CZYTAMY Z FILIAMI – NOWE KSIĄŻKI DLA BIBLIOTEK OSIEDLOWYCH

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Alicja Wiśniewska, Aleksandra Górska

Skrócony opis – Biblioteki osiedlowe są najlepszymi miejscami do tego, by rozbudować i umacniać zainteresowanie czytelnicze mieszkańców miasta. Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie – „Chorzeń”, „Gosławice”, „Łężyn”, „Medyczna”, i „Siódemka” – wymagają doposażenia w nowości wydawnicze, lektury szkolne oraz sprzęt RTV i elementy wystroju. Celem projektu jest uzupełnienie księgozbiorów filii o ciekawe i poszukiwane pozycje, a także odświeżenie pomieszczeń bibliotecznych, tak by stały się bardziej atrakcyjne, funkcjonalne i nowoczesne.

Pełen opis – Głównym celem projektu „CZYTAMY Z FILIAMI” jest zakup nowości wydawniczych z różnych dziedzin wiedzy i doposażenie bibliotek „Chorzeń”, „Gosławice”, „Łężyn”, „Medyczna”, i „Siódemka”.

Wymienione agendy MBP znajdują się na tzw. skrzydłach miasta i obsługują głównie czytelników osiedlowych, ale również często w poszukiwaniu atrakcyjnych pozycji wydawniczych bądź lektur szkolnych zaglądają do nas osoby z całego Konina i powiatu.

Tak zwana „biblioteka po sąsiedzku” musi wykazać się atrakcyjnością . Koninianie zasługują na dostęp do nowych tytułów, dzięki którym będą nadążać za trendami wydawniczymi. Powinni też mieć możliwość spędzenia czasu w przyjaznych pomieszczeniach – najwyższa pora zmienić tradycyjny wygląd czytelni z księgozbiorem podręcznym.

W ostatnim roku znacznie wzrosło zainteresowanie słowem pisanym. Okres pandemii pokazał, że – pomimo różnych obostrzeń i wypożyczania w rygorze sanitarnym – mieszkańcy naszego miasta chętnie sięgają nie tylko po powieści, ale wybierają też książki podróżnicze, reportaże, biografie, wydawnictwa tematycznie związane z drugą wojną światową oraz dotyczące naszego regionu.

Filie biblioteczne, które starają się o pomoc z KBO, wciąż zmagają się z niedoposażeniem w nowości wydawnicze – środki pieniężne pozyskujemy jedynie ze składek od czytelników oraz skromnego dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ograniczenia budżetu sprawiają, że biblioteki nie są w stanie w pełni korzystać z oferty rynku księgarskiego – pomoc ze środków KBO znacząco wpłynęłaby na zwiększenie możliwości zakupu. Ciekawy księgozbiór, uzupełniony o najnowsze wydawnictwa, a także odświeżone i doposażone pomieszczenia zwiększą siłę oddziaływania filii, poszerzą ich potencjał, a przede wszystkim w jeszcze większym stopniu zachęcą młodych oraz starszych do odwiedzania bibliotek i efektywnego spędzania czasu w trakcie korzystania z ich oferty.

Fotele uszaki, worki sako, nowe wykładziny, sprzęty i inne elementy wystroju odświeżą pomieszczenia i sprawią, że wnętrza staną się przytulniejsze i będą zachęcać do spędzania wolnego czasu w strefie relaksu. Dzięki zmianom również przestrzenie biurowe bibliotek staną się bardziej funkcjonalne i nowoczesne.

Filie osiedlowe, aktywnie współpracują z lokalnymi instytucjami – zwłaszcza przedszkolami i szkołami, propagują zamiłowanie do czytelnictwa i biblioteki, organizując dla mieszkańców spotkania o charakterze edukacyjno – kulturalnym. W związku z tym oferta placówek bibliotecznych musi być atrakcyjna i nie odbiegać od współczesnych standardów – można to osiągnąć dzięki zwiększonej liczbie nowości wydawniczych, zaopatrzeniu w sprzęt multimedialny, nowoczesne wyposażenie oraz interesujące pomoce dydaktyczne.

Biblioteki XXI wieku to instytucje interdyscyplinarne, a bibliotekarze są zaangażowanymi animatorami zajęć i spotkań, zawsze zachęcającymi do obcowania z książką. Wsparcie uzyskane dzięki KBO znacząco ułatwi przeprowadzenie wielu działań, realizowanych z myślą o naszych czytelnikach.

Szacowany koszt – 99 999,99 zł

Wydział opiniujący – Wydział Kultury, Sportu i Spraw Społecznych/Miejska Biblioteka Publiczna