18.BEZPIECZNE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH PRZY ZSZ IM. M. KOPERNIKA PRZY ULICY ALEJE 1 MAJA 22 BEZPIECZNY PIESZY- BEZPIECZNA RODZINA

Imię i nazwisko Wnioskodawcy – Izabela Stawicka
Skrócony opis – W ciągu roku szkolnego dzieci w naszym mieście przemierzają setki razy ww. drogę i ulicę, która wiedzie do ich szkół. Teoretycznie wszyscy troszczą się o najmłodszych organizując akcje edukacyjne, rozdając reklamowe odblaski a służby lubią się tym chwalić zapominając także o seniorach, którzy często te dzieci odprowadzają do szkół. Czy podejmowane zatem działania są wystarczające by realnie poprawić ich bezpieczeństwo? Niestety same odblaski nie wystarczą, bo to przejście dla pieszych to siatka pułapek, gdzie nagminnie na pasach zawracają samochody, skracając sobie wyjazd w kierunku ulicy Spółdzielców czy Kleczewskiej. Uważam, że ta inicjatywa przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci czego skutkiem będzie zmniejszenie ryzyka wypadku z udziałem kogoś nam bliskiego.
Liczę na Wasze głosy i poparcie.
Pełen opis - Poza brakiem bezpieczeństwa na tej czteropasmowej drodze mamy niestety do czynienia z najgorszym co może sobie wyobrazić rodzic dziecka wychodzącego rano do szkoły – z brawurą nieodpowiedzialnych kierowców, niestosowaniem się przez nich zarówno do znaków, ograniczeń prędkości czy innych zapisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Jak to wygląda na naszych ulicach mogą posłużyć statystyki policyjne oraz coraz częstsze tragiczne doniesienia medialne. Najlepiej jednak to o czym piszemy obrazują badania. Z analiz przeprowadzonych na drogach w kraju przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że 50 – 70 proc. kierowców nie przestrzega ograniczeń prędkości na terenach zabudowanych. Nawet 55 proc. z tych kierowców przekracza dopuszczalną prędkość o ponad 20 km/h.
A właśnie– jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego– uderzenie w człowieka z prędkością przekraczającą 50 km/h w 90 proc. kończy się śmiercią przechodnia. Dlatego tak ważnym jest, aby w miejscach szczególnie uczęszczanych przez pieszych zastosować fizyczne urządzenia uspokajania ruchu. Potrzebę zastosowania wyżej wymienionych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego zauważają głównie rodzice dzieci, ale też osoby starsze. Sugerowane zmiany zmniejszą liczbę wypadków i kolizji, wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników tej drogi, przede wszystkim tych niezmotoryzowanych, oraz poprawią jakość życia mieszkańców.
Szacowany koszt – 99 999,00 zł.
Wydział opiniujący – Wydział Gospodarki Komunalnej, Zarząd Dróg Miejskich w Koninie, Skarbnik Miasta.